Jak pozbyć się sierści z dywanu?
Zacznijmy może od tego, że w mieszkaniu z czworonogiem zdecydowanie lepiej sprawdzają się dywany syntetyczne z krótkim runem (łatwiej je odkurzać, trzepać i prać). Jeśli decydujemy się na posiadanie psiaka, warto zainwestować w dobry odkurzacz (dużej mocy), najlepiej wyposażony w turboszczotkę – ta poradzi sobie i z krótką i długą sierścią oraz filtr wyłapujący alergeny. A co, kiedy domowe urządzenia sprzątające nie bardzo sobie radzą z kłaczkami zwierząt lub nie mamy ich na wyposażeniu? Na wszystko znajdzie się prosty sposób, a nawet „sposoby”. Z tym że wymagają nieco naszego zaangażowania.
Poznaj domowe sposoby na usuwanie sierści z dywanu
Mniejsze powierzchnie zdecydowanie wymagają mniejszego wkładu pracy. I tak np. dywan czy kanapę oczyścisz z sierści przy pomocy rolki do czyszczenia ubrań. Przykleja sierść dosyć sprawnie, minus – częsta wymiana listków i na dużych powierzchniach sposób pracochłonny. W podobny sposób zadziała także szeroka taśma samoklejąca. Wystarczy przykleić taśmę do zabrudzonego dywanu i oderwać. Najbardziej „dostępny” sposób – wilgotna ręka bądź rękawiczka gumowa czy wilgotna ściereczka z mikrofibry. Przecieramy powierzchnię dywanu i spłukujemy przyczepioną sierść (z dłoni, rękawiczki, szmatki). Do usuwania sierści możesz także wykorzystać myjkę do mycia okien z gumową listwą czy miotłę, która zamiast włosia posiada gumowe słupki. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt znajdują się także rękawice do czyszczenia tapicerki z sierści (można je wykorzystać do dywanu). Do „walki” z sierścią nada się także zgrzebło do czesania psa. Czy domowe sposoby na pozbycie się sierści z dywanów i tapicerki są skuteczne? Z pewnością się sprawdzają, ale są pracochłonne, jeśli nasz dywan jest sporych rozmiarów. Dobry odkurzacz nie wymaga tyle wkładu pracy. Do dyspozycji mamy szereg nowoczesnych modeli (bezprzewodowe, zasilane prądem z gniazdka, a nawet roboty sprzątające). Wystarczy popytać w sklepach z AGD.
Czy da się zatem pogodzić posiadanie zwierząt i dywanów, jeśli nie przepadamy za codziennym sprzątaniem?
Da się to zrobić. Decydujemy się na pieska, który nie gubi sierści (tak, są takie). Jeśli już wybieramy czworonoga, który w naturze ma linienie, kupujemy dywan z krótkim runem w kolorze zbliżonym do sierści pupila (kłaczki nie będą aż tak rzucać się w oczy) i łatwy w czyszczeniu. Zapewniamy czworonogowi zdrowe żywienie i odpowiednią pielęgnację futra z regularnym wyczesywaniem. Dywan i tapicerkę również regularnie odkurzamy, wytrzepujemy i pierzemy, by nie dopuścić do zbyt dużej ilości zalegających zwierzęcych kłaczków (ni to estetyczne ni zdrowe).
Mamy zwierzę, mamy i obowiązki. Nie da się ich uniknąć, ale ułatwić ich wykonywanie sobie możemy.