Dywany w domu ze zwierzętami
Kochamy zwierzaki, bo to najlepsi przyjaciele człowieka. Szczególnie psy i koty zaskarbiły sobie nasze uczucia. Są lekarstwem na samotność, doborowym towarzystwem, nie zaznasz z nimi nudy, no i… Kochają nas przecież miłością bezinteresowną. Ale posiadanie czworonożnego pupila to także obowiązki wobec niego i dodatkowe domowe obowiązki takie jak usuwanie sierści z kanapy czy dywanów. Nawet mimo naszych usilnych starań, odpowiedniego karmienia, pielęgnacji i regularnego wyczesywania, domowy pupil z sierścią na grzbiecie, czy tego chcemy, czy nie, gubi kłaczki, a nasz dywan przestaje wyglądać tak jak na początku.
Jak domowym sposobem usunąć sierść z dywanu o krótkim włosiu?
Dywany o krótkim włosiu stosunkowo najłatwiej utrzymać w czystości, bo zanieczyszczenia nie wnikają głęboko we włókna. Takie dywany mają krótkie, gęsto ułożone, przeważnie dość sztywne włosie, które nie gromadzą dużych ilości sierści zwierząt.
W wielu przypadkach do utrzymania dywanu w czystości wystarczające będzie regularne odkurzanie go, dzięki któremu będziesz również na bieżąco usuwać sierść. Istnieje wiele różnych modeli odkurzaczy, ale do dywanów o krótkim włosiu często wystarczy prosty model, z klasycznymi szczotkami do dywanów. Regularne odkurzanie, najlepiej co kilka dni, pozwoli utrzymać dywan w czystości.
Innym sposobem na pozbycie się sierści z dywanu jest użycie rolki do zbierania sierści z ubrań i tapicerki. Rolki klejące są bardzo skuteczne w usuwaniu sierści zwierząt, bo włoski po prostu się do niej przyklejają. Po prostu przeciągnij rolkę po powierzchni dywanu, a sierść przylepi się do niej. Kiedy powierzchnia rolki zapełni się sierścią, należy zdjąć zużyty arkusz, odsłaniając czystą, klejącą powierzchnię i można kontynuować prace.
Do szybkiego usunięcia raczej niewielkiej ilości sierści z dywanu o krótkim włosiu sprawdzi się również zwykła rękawica gumowa przeznaczona do sprzątania. Przeczesanie dywanu dłonią z założoną rękawicą sprawi, że sierść będzie się zbierać w kupki, które łatwo podnieść i wyrzucić. Jeśli uprzednio zwilżysz rękawicę, zbieranie sierści (a przy okazji również innych zanieczyszczeń) z powierzchni dywanu będzie jeszcze łatwiejsze.
Niezależnie od wybranej metody, pomocne może być wcześniejsze przeczesanie powierzchni dywanu ręką lub twardym narzędziem (miotłą, ściągaczką do szyb itp.) przed zastosowaniem powyższych technik. Może to pomóc „uwolnić” sierść, która zaplątała się między krótkimi kosmykami.
Jak usunąć sierść z dywanu o włóknach średniej długości?
Dywany o średniej długości włosia mogą stanowić nieco większe wyzwanie, jeśli chodzi o usuwanie sierści zwierząt, ale oczywiście jest to również do wykonania bez większego problemu.
W tym przypadku największą pomocą również okaże się odkurzacz, jednak warto zwrócić uwagę na to, by był to sprzęt o dobrej mocy, wyposażony w szczotki do usuwania włosów i sierści. Pomagają one wydostać sierść spomiędzy włókien dywanu na wierzch, skąd łatwo zassie je odkurzacz. Dla najlepszych rezultatów odkurzaj dywan „pod włos”.
Pomocna okaże się również szczotka z gumowymi włoskami. Możesz użyć zwykłej, silikonowej szczotki, albo kupić specjalną, przeznaczoną właśnie do usuwania sierści zwierząt z mebli i ubrań – sprawdzi się także na dywanie.
Ważne jest, aby pamiętać o regularnym czyszczeniu dywanów o średniej długości włosa. To nie tylko pomoże utrzymać dywan w czystości, ale także zminimalizuje szanse na gromadzenie się sierści zwierząt. Ponadto zadbaj o pielęgnację swojego pupila – regularne szczotkowanie zwierzęcia pomoże zmniejszyć ilość sierści, którą może pozostawić na dywanie, meblach i ubraniach.
Metody na usuwanie sierści z dywanów o długim włosiu
Dywany o długim włosiu mogą być sporym wyzwaniem, jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację, zwłaszcza gdy trzeba usunąć z nich sierść zwierząt. Zaplątuje się ona w długie, gęsto ułożone włókna sprawiając, że jest trudna do usunięcia za pomocą standardowych technik. To jednak nie oznacza, że jest to niemożliwe – wymaga to jedynie wykorzystania przemyślanych metod.
Tak, jak w pozostałych przypadkach, tutaj również podstawą będzie porządny odkurzacz ze szczotką do sierści i włosów. Najlepiej sprawdzi się szczotka, która pod wpływem zasysania przed odkurzacz kręci się, zbierając tym samym lepiej zanieczyszczenia z dywanu i pomaga usunąć sierść z jego głębszych warstw. Regularne korzystanie z takiego odkurzacza pozwoli na skuteczne usuwanie sierści, zanim zacznie ona się gromadzić.
Równie pomocne mogą okazać się szczotki zaprojektowane specjalnie do czyszczenia dywanów o długim włosiu. Mają specjalny materiał na swojej powierzchni, do którego sierść zwierząt dobrze przylega, ułatwiając jej szybkie usunięcie. Przy okazji rozczesują one włosie dywanów, dzięki czemu dłużej prezentuje się on estetycznie.
Jeżeli wyżej wymienione metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zawsze można zdecydować się na profesjonalne czyszczenie dywanu. Firmy specjalizujące się w tym mają do dyspozycji sprzęt i materiały, które mogą skutecznie usunąć sierść nawet z najgęściej utkanych dywanów o długim włosiu. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju dywanu, ważne jest, aby zawsze sprawdzić instrukcje producenta dotyczące czyszczenia i konserwacji, aby nie uszkodzić jego struktury.
Czy da się zatem pogodzić posiadanie zwierząt i dywanów, jeśli nie przepadamy za codziennym sprzątaniem?
Da się to zrobić. Decydujemy się na pieska, który nie gubi sierści (tak, są takie). Jeśli już wybieramy czworonoga, który w naturze ma linienie, kupujemy dywan z krótkim runem w kolorze zbliżonym do sierści pupila (kłaczki nie będą aż tak rzucać się w oczy) i łatwy w czyszczeniu. Zapewniamy czworonogowi zdrowe żywienie i odpowiednią pielęgnację futra z regularnym wyczesywaniem. Dywan i tapicerkę również regularnie odkurzamy, wytrzepujemy i pierzemy, by nie dopuścić do zbyt dużej ilości zalegających zwierzęcych kłaczków (ni to estetyczne ni zdrowe).
Mamy zwierzę, mamy i obowiązki. Nie da się ich uniknąć, ale ułatwić ich wykonywanie sobie możemy.