Darmowy zwrot w ciągu 100 dni
Wysyłka w 24h
Bezpłatna przesyłka od 299 zł
22-06-2024 (aktualizacja: 02-09-2024)
3 min

Czy warto nadal trzepać dywany?

Posiadanie dywanów w domu wiąże się nie tylko z tworzeniem klimatu wnętrza, zabezpieczeniem podłóg, ociepleniem i wygłuszeniem pomieszczeń, ale także z regularnymi obowiązkami polegającymi na utrzymaniu dywanów w czystości. Bo, by dywany spełniały w pełni swoje zadania, musimy o nie zadbać. Oczywiście częstotliwość takich zabiegów jak odkurzanie czy pranie zależy od intensywności eksploatowania dywanów. Nie są to zadania skomplikowane, bo w dzisiejszych czasach dobre, domowe urządzenia i środki do sprzątania zdecydowanie pracę ułatwiają.  Możemy także skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się pielęgnacją dywanów, chociaż wiąże się to ze sporymi kosztami i nie zawsze mamy takie usługi „pod ręką”. Wciąż, mimo wszechobecnej technologii znajdują się osoby, które nie wyobrażają sobie dbania o dywan bez jego wytrzepania. Niektórzy pewnie popukają się w czoło, bo któż to widział dokładać sobie pracy, jeśli mamy supernowoczesny odkurzacz. Inni wręcz mają awersję do tej czynności uważając trzepanie dywanów za symbol niechlubnej epoki. Ale w istocie kolejki do trzepaka i trzepanie dywanów szczególnie w okresie przedświątecznym nie były bezsensowne. Sprzyjały sąsiedzkiej integracji, a sam trzepak był kultowym miejscem dziecięcych zabaw. I miłości także, czego wyraz dał zespół „Piersi” w piosence „Trzepała Zośka dywan”.

Spis treści

Czy trzepanie dywanów ma sens obecnie?

Jeśli masz wątpliwości, przeprowadź prosty test. Odkurz dokładnie dywan, a następnie wynieś na trzepak i uderzaj w niego nawet kijem od szczotki. No właśnie, wszystkich zabrudzeń odkurzacz nie usunął. Trzepanie wydobywa brud, okruchy, sierść zwierząt, które wgniotły się głęboko w dywan. Samo obijanie dywanu sprzyja jego wyglądowi, bo unosi „przyklapnięte” runo i odświeża je. Należy tylko dywan wytrzepać w odpowiedni sposób. Niestety, często przy tej prozaicznej czynności popełniamy błąd.

Jak poprawnie wytrzepać dywan?

Przede wszystkim najlepiej zacząć od kupienia trzepaczki. Zwykłym kijem też możemy dywan oklepywać, ale trzepaczka i jej charakterystyczny kształt nie są dziełem przypadku. Dywan wieszamy na trzepaku lewą stroną na zewnątrz. Oklepujemy go starannie od góry do dołu (z umiarkowaną siłą) w stałym kierunku. Jest to istotne, ponieważ odbity kurz opada ku dołowi i na boki i stąd kształt trzepaczki. Siła nacisku przy uderzeniach znajduje się w jej środkowej części, Boki trzepaczki poprawiają obszar uderzony poprzednio. Najlepiej zaopatrzyć się w wiklinową trzepaczkę, ta sprawdza się idealnie. Po wytrzepaniu lewej strony, dywan przekręcamy na prawo i przy pomocy szczotki sczesujemy wydobyte do wierzchu zanieczyszczenia. Dobrze jest pozostawić dywan na zewnątrz w celu jego przewietrzenia i pozbycia się zapachów, które wchłonął w mieszkaniu.

Trzepanie dywanu na śniegu?

To bardzo dobry sposób na wyczyszczenie i odświeżenie dywanu. Jest jeden warunek, śnieg musi być suchy, czyli musimy poczekać na mroźną aurę. Upewniamy się, że śnieg jest zmarznięty i czysty, kładziemy na śnieżnej nawierzchni dywan włosiem do dołu i oklepujemy. Z naprężonych chłodem włókien łatwo w ten sposób pozbędziesz się brudu i kurzu. Dobrze jest zostawić na kilka godzin dywan na mrozie, ponieważ niskie temperatury zabijają roztocza i bakterie. Jeśli po przyniesieniu dywanu do domu na jego powierzchni znajdują się „wybite” włosy czy sierść zwierząt, bez problemu usuniesz je teraz przy pomocy odkurzacza. A czy mechaniczne trzepanie dywanów jest równie skuteczne?
Profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem dywanów taką usługę mają w standardzie. Mechaniczne trzepanie dywanów jest skuteczne, ale kosztowne i nie zawsze w pobliżu znajdziemy firmę, która takie usługi wykonuje.

Trzepać dywany, a może sobie odpuścić?

Wytrzepanie dywanu nie jest bardziej czasochłonne niż jego odkurzenie, dlatego raz w miesiącu (a przynajmniej raz na kwartał) warto poddać go takiej procedurze. Dywan odwdzięczy się nam odświeżonym wyglądem, świeżym zapachem i brakiem uporczywego kurzu. Dawnym zwyczajem możemy poprosić o wytrzepanie dywanu męską część domowników. Jeśli brakuje chętnych, to może jak Zośce z piosenki ktoś ruszy Ci z pomocą, jeśli to Ty podejmiesz się wyzwania?

O autorze

Kinga Grabowska

Urządzanie wnętrz to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na relaks. Śledzę najnowsze trendy, jednak podchodzę do nich z dystansem – weryfikuję, czy proponowane produkty są naprawdę dobrej jakości. Wierzę, że piękne wnętrza to te, które łączą w sobie estetykę, komfort i funkcjonalność. Dzielę się inspiracjami, które pomagają tworzyć ciepłe, przyjazne domowe zakątki.

Zobacz wszystkie posty
[cookies_footer]