Plamy jako wyzwanie dla posiadacza dywanu
Im nowszy i piękniejszy dywan, tym większą ostrożność zachowujemy przy korzystaniu z niego. Jednak nie wszystko da się przewidzieć – a tym samym zapobiec temu. Jedną z takich sytuacji jest pojawienie się plamy na dywanie. Rozlany napój, plamy z długopisu, ślady z błota naniesione przez zwierzaka, czy deserek upuszczony przez malucha – to najczęstsze sytuacje, które stresują posiadaczy dywanów.
Panika nic nie da, dlatego warto być przygotowanym do walki z plamami jeszcze zanim się pojawią. Wówczas, gdy sytuacja już się wydarzy, będzie można zadziałać szybko i skutecznie!
Dlaczego czas jest kluczowy przy czyszczeniu plam?
Dywany pełnią istotną funkcję dekoracyjną oraz zwiększają komfort przebywania w pomieszczeniach, w których się znajdują. Trudno jednak mówić o estetyce i ozdobie, jeśli dywan jest poplamiony, brudny lub wyraźnie zużyty.
Aby jak najdłużej utrzymać go w dobrej kondycji, by wyglądał jak nowy, kluczowe jest regularne odkurzanie go i usuwanie plam na bieżąco. W przypadku plam czas odgrywa istotną rolę, bo niektóre substancje, gdy zaschną, stają się bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe do usunięcia. Żeby więc uratować dywan przed zniszczeniem, do usuwania plamy przystąp od razu, gdy tylko ją zauważysz.
Co będziesz potrzebować do wyczyszczenia dywanu z plam?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy usuwaniu mokrych plam z dywanu jest wcieranie substancji w jego włosie. Działaj spokojnie i delikatnie! W pogotowiu miej czystą, chłonną ścierkę (np. z mikrofibry), ręczniczki papierowe lub zwykły ręcznik, a także odplamiacz do dywanów (najlepiej w sprayu).
Gdy zdarzy się awaryjna sytuacja, możliwe będzie szybkie, zdecydowane i skuteczne działanie!
Jak czyścić dywan z plam?
Przy usuwaniu plam z dywanu ważna jest nie tylko szybka reakcja, ale także właściwa kolejność podejmowania działań.
Usunięcie nadmiaru
W pierwszej kolejności usuń nadmiar substancji, która pojawiła się na dywanie. Najczęściej to substancja płynna lub półpłynna. W takim przypadku sięgnij po ścierkę lub ręcznik: tekstylny lub papierowy. Delikatnie przykładaj materiał do plamy – tak, by nie wdusić jej we włókna dywanu ani nie rozetrzeć jej bardziej, ale żeby materiał wchłonął jej jak najwięcej.
Identyfikacja typu plamy i sposoby ich usunięcia
W następnej kolejności wybierz odpowiednią metodę usuwania plamy – w zależności od tego, jaka substancja została wylana na dywan, metody postępowania mogą się różnić. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi sposobami usuwania plam różnego pochodzenia. Pamiętaj również o tym, by upewnić się, że wybrany środek (np. na bazie alkoholu) był bezpieczny dla materiału, z jakiego jest wykonany Twój dywan.
Czyszczenie właściwe i neutralizacja
Gdy uda się zebrać nadmiar substancji, która zanieczyściła dywan, przejdź do czyszczenia właściwego. Jak wyżej – wybrana metoda powinna być dopasowana do rodzaju plamy.
Suszarka do dywanów: jak pozbyć się wilgoci
Większość metod usuwania plam z dywanów wiąże się z koniecznością czyszczenia na mokro – czy to przy użyciu roztworu wody z detergentem, czy specjalnych odplamiaczy, które trzeba zneutralizować wodą, czy też po użyciu sporej ilości płynu odplamiającego, który pozostawia mokre plamy.
To może rodzić kolejny problem: czyli przemoczonego dywanu, a stąd już prosta droga nawet do wystąpienia pleśni czy grzybów w czyszczonym miejscu. Doskonałą metodą na usunięcie wilgoci z dywanu jest użycie specjalnej suszarki do dywanów. Nie jest to jednak najtańsze urządzenie, dlatego możesz je wypożyczyć, a alternatywnie: użyć zwykłej suszarki do włosów.
Ważne uwagi i środki ostrożności przy czyszczeniu dywanów z plam
Wybór różnych środków czyszczących dywany i do odplamiania ich jest dziś ogromny, dlatego bez problemu znajdziesz taki, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj jednak o tym, że nie każdy będzie nadawał się do niektórych rodzajów włosia dywanu.
Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia runa, przed użyciem wybranego środka zapoznaj się dokładnie z instrukcją podaną przez producenta. Jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa danego produktu, przetestuj go na niewielkim fragmencie dywanu w mało widocznym miejscu.
Zapobieganie plamom na przyszłość
Podsumowując kwestię usuwania plam z dywanu – zdecydowanie lepiej zapobiegać temu problemowi, niż go rozwiązywać. Wyjścia są w zasadzie dwa. Wybierając nowy dywan zdecyduj się na ten, który będzie łatwy do czyszczenia i usuwania plam. Druga kwestia to zaś minimalizowanie ryzyka znalezienia się niepożądanej substancji na dywanie – unikaj wnoszenia jedzenia czy napojów do pomieszczeń z dywanami. Ogranicz także możliwość wchodzenia do niego zwierzakowi, zanim umyjesz mu łapki.
Te proste zasady mogą znacznie przedłużyć żywotność dywanu – i to w doskonałej estetyce!