Dywan w pokoju dziecka: zalety i wady
Dywany to niewątpliwie jedne z najmilszych elementów dekoracyjnych, które mogą nawet całkowicie odmienić charakter wnętrza. Wprowadzają ciepło i przytulność, dzięki czemu znacznie uprzyjemniają przebywanie w pomieszczeniu. To między innymi właśnie z tego względu dywan jest dobrym wyborem do dziecięcego pokoju.
Druga kwestia to ta, że stąpanie po miękkim dywanie jest jednym z ważnych doświadczeń sensorycznych, które niewątpliwie wspiera rozwój malucha. Jeszcze jedna kwestia to ta związana z bezpieczeństwem: miękki dywan na podłodze amortyzuje upadki.
Alergia u dzieci: przyczyny i objawy
Dywany dla dzieci to więc wręcz nieodłączny element aranżacji pokoju malucha. Niestety, dywany oraz inne tekstylne dodatki do pokoju, jak pluszaki czy zasłony, są uważane za siedlisko alergenów. Twoje dziecko często kicha, ma wodnisty katar, a do tego zaczerwienione oczy i przesuszone spojówki? To mogą być właśnie objawy alergii – czyli reakcji układu immunologicznego na kontakt z czynnikiem, który jest przez niego interpretowany jako zagrożenie.
Alergia na dany czynnik/dane czynniki może być wrodzona lub nabyta. W zależności od indywidualnego przypadku dobiera się różne metody leczenia (np. odczulanie) lub łagodzenia objawów.
Dywan a zdrowie dziecka
Objawy alergii mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach i miesiącach życia malucha, ale nietolerancja danego czynnika może również ujawnić się dopiero po kilku latach. Zwykle pierwszą reakcją na zdiagnozowaną alergię jest usunięcie z dziecięcego pokoju wszelkich przedmiotów i dekoracji, które zostaną uznane za idealne środowisko do kumulacji alergenów.
Jednym z elementów usuwanych w pierwszej kolejności zwykle jest dywan. Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, przemyśl ją. Po pierwsze dlatego, że dywan w dziecięcym pokoju to wiele korzyści: jest miły w dotyku, co wpływa korzystnie na sensoryczne doświadczenia malucha. Po drugie: amortyzuje upadki, co zwiększa bezpieczeństwo dziecka. Po trzecie zaś dywan może sprzyjać zdrowiu malucha ze względu na to, że izoluje go od zimnej podłogi!
Czy potrzebna jest konsultacja z lekarzem?
Dziecko, które wykazuje objawy alergii, zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. W niektórych przypadkach wdrożenie odpowiedniego leczenia objawowego może wyciszyć problem, a nawet może okazać się, że zupełnie normalne funkcjonowanie, również przy ciągłym kontakcie z alergenem, będzie możliwe.
Czasem jednak sprawa jest na tyle poważna, że kontakt z alergenem (nawet krótkotrwały i przypadkowy) może skutkować poważnymi konsekwencjami – począwszy od duszności, na wstrząsie anafilaktycznym kończąc.
Hipoalergiczne dywany: czy to rozwiązanie?
Inna sprawa to ta, że alergia alergii nierówna – i nie każda jest związana z tekstyliami. Wskazaniem do rozważenia usunięcia dywanu z pokoju lub do zastąpienia go dywanem dla alergika może być uczulenie na kurz i roztocza: bo to właśnie one najczęściej gromadzą się w tekstyliach.
Hipoalergiczne dywany są przeważnie wykonane z naturalnych włókien, które nie gromadzą alergenów tak, jak te syntetyczne. Zwykle mają również krótkie runo, które jest łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Czytaj etykiety: wybór odpowiedniego dywanu
Całkowite usunięcie dywanu z pokoju małego alergika nie jest więc wcale jedynym wyjściem. Warto ocieplić wnętrze i samą podłogę tym dodatkiem, zmniejszając ryzyko wystąpienia dokuczliwych objawów alergii poprzez wybór odpowiedniego produktu.
Jeśli jest potrzeba wymiany dotychczasowego dywanu na nowy, dobrze przemyśl wybór, czytając etykietę (lub dokładny opis produktu, jeśli ma to być zakup internetowy) by upewnić się, czy jest to wybór właściwy dla alergika.
Dywan a utrzymanie czystości: jak zapewnić zdrowe środowisko?
Jednak nawet wybór dywanu dla alergika nie zwalnia z konieczności dbania o czystość w pokoju. Regularne odkurzanie podłogi, najlepiej odkurzaczem bezworkowym (by łatwo pozbyć się zebranych zanieczyszczeń), a także z filtrem HEPA, to podstawa.
Z mebli należy regularnie usuwać kurz, a tekstylne dodatki – często prać. Dotyczy to również dywanu.
Alternatywy dla dywanu: kiedy warto zastanowić się nad innym wyborem
Każdy przypadek alergika jest indywidualny, dlatego dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i komfortu na co dzień, trzeba uważnie obserwować reakcje jego organizmu, a w razie potrzeby konsultować się z lekarzem.
W niektórych przypadkach, gdy alergia jest nasilona lub dziecko jest uczulone na wiele alergenów, może okazać się, że hipoalergiczny dywan nie będzie niestety dostatecznym rozwiązaniem i bezpieczniej będzie dostosować wyposażenie pokoju tak, by usunąć z niego tekstylne przedmioty.
W takim przypadku warto przemyśleć wymianę podłogi na taką, która będzie ciepła i przyjemna w dotyku, a jednocześnie łatwa do utrzymania w czystości.