Darmowy zwrot w ciągu 100 dni
Wysyłka w 24h
Bezpłatna przesyłka od 299 zł
12-11-2024
4 min

Jaki dywan na ogrzewanie podłogowe? Wybór odpowiedniego modelu

Ogrzewanie podłogowe to popularne i coraz częściej stosowane rozwiązanie, które ma wiele zalet. Między innymi jest bardziej energooszczędne, niż tradycyjne metody ogrzewania. Dodatkowo rozłożone równomiernie ciepło z podłogi zapewnia wygodę i komfort. Ogrzewanie podłogowe wpływa również na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu, ponieważ ogranicza jego cyrkulację i tym samym rozprzestrzenianie się kurzu. Posiadanie ogrzewania podłogowego nie wyklucza dywanu na podłodze, jednak dla uzyskania pełnych, satysfakcjonujących efektów, warto wiedzieć, jaki dywan wybrać. Podpowiadamy, jaki dywan na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej i na jakie cechy szczególnie warto zwracać uwagę.

Spis treści

Materiał, z jakiego dywan jest wykonany, to najważniejsza kwestia

Aby w pełni korzystać z zalet ogrzewania podłogowego, a przy tym cieszyć się estetyką, jaką zapewnia dywan, trzeba dobrze wybrać ten dodatek. Materiał, z jakiego jest wykonany dywan, odgrywa kluczową rolę w efektywnym przekazywaniu ciepła z podłogi do pomieszczenia. Niewłaściwe materiały, ale także zbyt gruby dywan, czy tkanina o wysokiej gęstości mogą nie tylko zablokować ciepło, ale potencjalnie nawet uszkodzić system ogrzewania. Materiał, z którego jest wykonany dywan, ma bezpośredni wpływ na jego zdolność do przekazywania ciepła.

Dywany z włókien syntetycznych, jak poliester, nylon czy polipropylen, są przyjazne dla ogrzewania podłogowego. Są odporne na ciepło i zapewniają efektywne przekazywanie ciepła do pomieszczenia.

Dywany wełniane, pomimo swoich wielu zalet, takich jak miękkość i wytrzymałość, nie są zalecane dla ogrzewania podłogowego. Wełna jest naturalnym izolatorem, co oznacza, że ma tendencję do zatrzymywania ciepła, utrudniając jego przekazywanie do otoczenia.

Przy wyborze dywanu koniecznie należy więc uwzględnić rodzaj materiału, z którego jest wykonany, aby zapewnić maksymalną przepustowość ciepła.

Grubość dywanu a ogrzewanie podłogowe

Grubość dywanu jest kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność przekazu ciepła z ogrzewania podłogowego. Dywan pełni rolę bariery między źródłem ciepła a środowiskiem, które ma być ogrzewane. Im grubsza jest ta bariera, tym mniejsza jest efektywność przekazywania ciepła.

Grubość dywanu mierzy się zazwyczaj w centymetrach i jest to odległość od jego górnej powierzchni do podstawy. Dywany są dostępne w różnych grubościach, od mniej niż 1 cm do kilku centymetrów. Im grubszy dywan, tym jego powierzchnia jest cieplejsza (co może być korzystne dla komfortu korzystania z niego i luksusowego wyglądu), ale jednocześnie jest mniej efektywny w przekazywaniu ciepła z podgrzewanej podłogi.

Zaleca się, aby grubość dywanu używanego na ogrzewanie podłogowe nie przekraczała 2,5 cm. Dywany o grubości przekraczającej tę wartość mogą stanowić barierę dla ciepła przeznaczonego do ogrzewania pomieszczenia, co wpływa na efektywność systemu ogrzewania podłogowego.

Jaki wpływ na efektywność cieplną przy ogrzewaniu podłogowym ma struktura dywanu?

Oprócz tego, z jakiego materiału jest wykonany dywan i jakiej jest grubości, warto zwrócić również uwagę na jego strukturę. To też może mieć wpływ na efektywność przekazywania ciepła przez  „podłogówkę”.

Dywany mogą być między innymi pętelkowe. Ich włókna są związane w pętelki, które są zaokrąglone, miękkie i przyjemne w dotyku. Są one wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zniszczenia, co czyni je idealnym wyborem dla pomieszczeń o dużym ruchu, jednak ich ścisłe sploty i przez to dość duża grubość dywanu mogą ograniczać przepływ ciepła.

Inny rodzaj to dywany sznurkowe. Długie i dość luźne włókna tworzą dywan o bardziej otwartej strukturze, co pozwala na lepszy przepływ ciepła, sprawiając, że dywany takie są bardziej odpowiednie dla ogrzewania podłogowego.

Jeszcze inny rodzaj włókien to te skręcane. Podobnie, jak w przypadku splotu pętelkowego, skręcane włókna dodają niewątpliwego uroku i ciepła pomieszczeniu, jednak mogą utrudniać przepływ ciepła z ogrzewania podłogowego. Podobnie rzecz ma się w przypadku włókien plecionych – również mogą okazać się zbyt gęste do efektywnego przekazywania ciepła.

Podsumowując: dywany o luźniejszym splocie, takie jak struktura sznurkowa (ciągnięta), zazwyczaj lepiej przekazują ciepło z ogrzewania podłogowego. Zatem, wybierając dywan na ogrzewanie podłogowe, warto rozważyć nie tylko jego wygląd i komfort, ale także strukturę.

Certyfikat dywanu ostatecznie potwierdzi jego przydatność!

Mimo że różne aspekty, takie jak materiał, grubość i struktura dywanu, mają duże znaczenie przy wyborze dywanu na ogrzewanie podłogowe, inny istotny element, o którym warto pamiętać, to certyfikat dla ogrzewania podłogowego.

Jest to oznaczenie nadane przez ośrodek testujący lub producenta. Informuje o tym, że dany dywan został przetestowany i spełnił określone normy jakościowe oraz bezpieczeństwa, co czyni go odpowiednim do użytku z ogrzewaniem podłogowym. Dywany posiadające takie certyfikaty są zwykle zaprojektowane tak, aby umożliwić efektywne przepuszczenie ciepła przez swoją strukturę, zapewniając jednocześnie komfort użytkowania i ładny wygląd.

Certyfikat dla ogrzewania podłogowego najczęściej znajduje się na metkach dywanów lub w dokumentacji produktu. Może być oznaczony poprzez specjalny symbol, zdjęcie lub po prostu zapisem słownym.

Podsumowując: wybierając dywan na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać o kilku kryteriach. Najlepsze są dywany z materiałów syntetycznych, o niskiej gramaturze i luźnej strukturze. Wybór odpowiedniego dywanu umożliwi efektywne działanie systemu ogrzewania podłogowego i zapewni komfort cieplny w pomieszczeniu.

O autorze

Kinga Grabowska

Urządzanie wnętrz to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na relaks. Śledzę najnowsze trendy, jednak podchodzę do nich z dystansem – weryfikuję, czy proponowane produkty są naprawdę dobrej jakości. Wierzę, że piękne wnętrza to te, które łączą w sobie estetykę, komfort i funkcjonalność. Dzielę się inspiracjami, które pomagają tworzyć ciepłe, przyjazne domowe zakątki.

Zobacz wszystkie posty
[cookies_footer]