Turkusowy kolor we wnętrzach – z czym go łączyć, by uzyskać piękny efekt?
Stworzenie stylowej aranżacji z kolorem turkusowym w roli głównej może wydawać się dość trudne. Turkus sam w sobie jest dość żywiołowy, więc wiele osób obawia się, że może uzyskać zbyt intensywny efekt, któremu daleko będzie do stylowego.
Jednak wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego towarzystwa kolorystycznego dla turkusu wcale nie jest takie trudne, bo dobrze zgrywa się on z wieloma innymi barwami.
Jeśli turkusowy będzie dominującym akcentem kolorystycznym w pomieszczeniu (bo np. zdecydujesz się na turkusowe ściany), warto zadbać o to, aby pozostałe elementy aranżacji były stonowane. Ten kolor może mieć niejedno oblicze i w pomieszczeniach pojawiać się w różnych wariantach – od subtelnych, pastelowych odcieni, przez te bardziej nasycone, aż po intensywne.
W każdej odsłonie świetnie łączy się ze stonowanymi i spokojnymi kolorami, jak szary, beżowy czy biały. Warto trzymać się również tego, by w jednym pomieszczeniu nie łączyć ze sobą więcej, niż 2-3 kolory (choć mogą być w różnych odcieniach). W przeciwnym wypadku może zapanować chaos.
Zestawienie turkusowych ścian z białymi, szarymi czy beżowymi dodatkami to gotowy przepis na stylową, nowoczesną lub minimalistyczną aranżację. W takim połączeniu świetnie zaprezentuje się także we wnętrzach skandynawskich.
Turkusowy kolor świetnie wygląda również w towarzystwie kolorów ziemi, przede wszystkim ciepłych odcieni: brązu, żółtego (w tym musztardowego) i pomarańczowego. Jeśli pomieszczeniu chcesz nadać luksusowego charakteru, śmiało możesz postawić na złote dodatki. Warto zdecydować się również na połączenie różnych odcieni turkusu. Przykładowo: do ścian w intensywnym odcieniu dopasuj dodatki w subtelnej odsłonie turkusu. Z tym kolorem świetnie zgrywają się również różne odcienie niebieskiego. Szczególnie stylowo turkus prezentuje się z granatowym lub kobaltowym.
Chcesz ożywić wnętrze? Podpowiadamy, jaki dywan do turkusowych ścian wybrać!
Nawet jeśli tylko jedna ściana będzie turkusowa, i tak będzie dość wyrazistym akcentem, więc lepiej nie przesadzać z dodatkami w intensywnych, a zwłaszcza dość krzyczących odcieniach. Jeśli masz turkusowe ściany, to lepiej zrezygnuj z neonowych oraz bardzo nasyconych barw. Będą się „gryzły” ze ścianami, a w pomieszczeniu może zapanować chaos.
W wielu aranżacjach dywany są nieodłącznym elementem wystroju pomieszczenia. Zaraz obok mebli i ścian dywan jest dominującym elementem aranżacji. Dlatego wybór odpowiedniego modelu – rozmiaru, kształtu, stylu i koloru – jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na charakter pomieszczenia.
Jeśli aranżacja jest utrzymana w stonowanej kolorystyce, a więc turkusowym ścianom towarzyszą spokojne i neutralne kolory, tę powagę możesz łatwo przełamać właśnie dywanem. Niech będzie wyrazistym akcentem, który tchnie w pomieszczenie nieco energii.
Jeśli chodzi o intensywniejsze barwy, które ładnie komponują się z turkusem, warto postawić na elegancką, butelkową zieleń lub soczystą limonkową zieleń, zgaszony (ceglany) pomarańczowy, stonowany żółty czy w subtelny róż.
Nie są to krzyczące, bardzo intensywne kolory, więc nie przytłoczą pomieszczenia, a przy tym subtelnie i elegancko ożywią wnętrze!
Wolisz subtelny efekt? Jaki dywan do turkusowych ścian się więc sprawdzi?
W pomieszczeniach niewielkich lub tych o minimalistycznym charakterze wszystkie meble i dodatki powinny być dopasowane tak, by razem tworzyły spójną, harmonijną i subtelną całość. Przełamywanie tej prostoty elementami w intensywnych kolorach nie jest wskazane, bo wówczas pomieszczenie może stracić swój minimalistyczny, spokojny charakter.
Nie jest to jednak wcale jednoznaczne z tym, że powinno być chłodne. Nowoczesne i minimalistyczne aranżacje jak najbardziej mogą być ciepłe i przytulne. O taki ich charakter zadbasz przede wszystkim poprzez wprowadzenie do nich tekstylnych elementów.
Nie może więc zabraknąć w nich dywanu! Jeśli zależy Ci na połączeniu minimalizmu, elegancji i przytulności, postaw na jasny dywan. Może to być klasyczny (prostokątny lub kwadratowy z krótkim włosiem) lub dekoracyjny model (np. okrągły lub owalny), najczęściej z dłuższym runem. Wyborem, który zawsze będzie bezpieczny i trafiony do spokojnych aranżacji, jest miękki, klasyczny dywan w subtelnych kolorach: przede wszystkim beżowy i szary.