Darmowy zwrot w ciągu 100 dni
Wysyłka w 24h
Bezpłatna przesyłka od 299 zł
03-09-2024
5 min

Jak usunąć przypalenia z dywanu?

Dywan to jeden z istotnych elementów dekoracyjnych w każdym domu, który może znacząco wpływać na charakter wnętrza. Aby jednak pełnił funkcję ozdobną, musi być czysty i zadbany. Ślady zużycia, a także miejscowe zniszczenia bardzo rzucają się w oczy i powodują, że dywan zamiast zdobić pomieszczenie – szpeci je. Choć przypalenie dywanu nie należy do częstych sytuacji, to jednak zdarzają się różne przypadki. Upadek papierosa, prostownicy czy żelazka na dywan może go zniszczyć. Zanim jednak zwiniesz dywan i pogodzisz się z jego stratą, przetestuj kilka sposobów na usunięcie tego defektu. Przypalony dywan? Podpowiadamy, jak usunąć miejscowe zniszczenie!

Spis treści

Przypalenia na dywanie – czy da się z tym coś jeszcze zrobić?

Dywany każdego dnia są narażone na różne uszkodzenia. Plamy z wody i innych napojów wydają się najmniejszym problemem wobec innych, poważniejszych zaplamień czy mechanicznych uszkodzeń. Naturalnie najlepszym sposobem na zachowanie estetyki i funkcjonalności dywanu jak najdłużej jest unikanie wszelkich sytuacji, w których mogłoby dojść do jego poplamienia czy mechanicznego uszkodzenia, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Nie musisz jednak godzić się z utratą dywanu. W każdej awaryjnej sytuacji, nawet takiej, która wydaje się całkowicie beznadziejna, zawsze warto spróbować go uratować – tym bardziej, że nic nie tracisz, jeśli i tak pierwsze co przyszło Ci do głowy to wymiana go na nowy.

Przypalenia na dywanie to wcale nie tak rzadka sytuacja, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że upadnie na niego rozgrzane żelazko, zapalony papieros czy świeczka. Nierzadko zdarza się również awaria jakiegoś sprzętu domowego w postaci zapłonu: samego urządzenia, jak i kabla, które akurat mogą znajdować się w tym czasie na dywanie – i problem z przypaleniem włosia gotowy!

Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach dywan jest do uratowania i przypalenie da się usunąć całkiem łatwymi metodami, nawet domowymi. Wszystko jednak zależy od stopnia uszkodzenia dywanu i czasem samodzielna renowacja nie jest już niestety możliwa.

Przypalony dywan: jak usunąć zniszczenie?

Jedną ze skutecznych, domowych metod na usunięcie przypalenia z dywanu jest wykorzystanie pasty z boraksu. Przygotowanie jej jest bardzo proste: wystarczy połączyć ze sobą boraks i wodę i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Woda powinna być ciepła. Wymieszaj ze sobą składniki w proporcji: łyżeczka boraksu na 50 ml wody. Następnie nanieś pastę na przypalone miejsce i poczekaj, aż wyschnie. Zaschniętą papkę usuń z dywanu odkurzaczem, a ewentualne pozostałości doczyść zwilżoną szmatką.

Innym sposobem na usunięcie przypalenia z dywanu jest wyczyszczenie problematycznego miejsca wodą utlenioną. Szmatką lub gazą namoczoną w wodzie utlenionej po prostu przecieraj uszkodzone miejsce. Nie szoruj go jednak mocno i nie pocieraj intensywnie, bo możesz mechanicznie uszkodzić włosie – szczególnie, jeśli jest z tych dłuższych. Takie czyszczenie wodą utlenioną także powinno pomóc w usunięciu przypalenia.

Jeszcze inna metoda na przypalenia na dywanie to wykorzystanie wody i soli. Tutaj również przyda się ciepła woda. Zmocz nią problematyczne miejsce, a następnie zasyp solidnie solą. Lekko wetrzyj papkę w dywan i pozostaw do wyschnięcia. Po zaschnięciu mieszankę usuń, najlepiej odkurzaczem.

Z pomocą na przypalenie na dywanie przyjdzie również ocet. Wymieszany z wodą w proporcji 2:1 świetnie radzi sobie z trudnymi plamami, w tym również z przypaleniami. W większości przypadków ta mieszanka skutecznie usunie błyszczący ślad po przypaleniu, a miejsce uszkodzenia będzie praktycznie niewidoczne. Roztwór wody i octu nanieś na przypalenie przy pomocy szmatki lub gąbki i delikatnie pocieraj, zbierając w ten sposób zanieczyszczenie.

Przypalenie na dywanie powstało wskutek upadku żaru papierosa i włosie nie jest zniszczone, ale przyżółcone? W takim przypadku na świeże zabrudzenie nalej trochę mleka i pozostaw je na kilka minut. Następnie pocieraj plamę przekrojonym, surowym ziemniakiem. W ten sposób powinno Ci się udać usunąć żółte plamy.

Co jeszcze warto wiedzieć o usuwaniu przypaleń z dywanu?

Powyższe porady są dość skuteczne w radzeniu sobie z niewielkimi, powierzchniowymi przypaleniami. Jeżeli uszkodzenia są spore, bo np. w feralnym miejscu zostało wypalone włosie i zrobiła się dziura, trzeba poszukać innego rozwiązania.

Jeśli nie chcesz wyrzucać dywanu, pomyśl o renowacji go. Chodzi o wycięcie uszkodzonego obszaru i uzupełnienie go innym kawałkiem o takim samym wyglądzie.

Jeśli jednak to nie pomoże bo obawiasz się, że nie zrobisz tego estetycznie lub nie masz skąd wziąć takiego samego kawałka materiału, innym wyjściem może być oddanie dywanu do renowacji. Czasem jednak jest to zupełnie nieopłacalne i najlepszym rozwiązaniem może okazać się po prostu zakup nowego dywanu.

Duży wybór dywanów w różnych stylach i o doskonałej jakości znajdziesz w ofercie Carpeto. Może feralne przypalenie okaże się inspiracją do zmiany niektórych elementów aranżacji wnętrza?

O autorze

Kinga Grabowska

Urządzanie wnętrz to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na relaks. Śledzę najnowsze trendy, jednak podchodzę do nich z dystansem – weryfikuję, czy proponowane produkty są naprawdę dobrej jakości. Wierzę, że piękne wnętrza to te, które łączą w sobie estetykę, komfort i funkcjonalność. Dzielę się inspiracjami, które pomagają tworzyć ciepłe, przyjazne domowe zakątki.

Zobacz wszystkie posty
[cookies_footer]