Najważniejsza zasada – odkurzaj regularnie, a nie tylko wówczas, gdy dywan jest już brudny!
Najważniejszą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest to, by dywan odkurzać regularnie. Dotyczy to również tych pomieszczeń, z których korzystasz rzadko. Chociaż siłą rzeczy nie nanosisz do nich tyle zanieczyszczeń, co w miejscach użytkowanych na co dzień, to jednak kurz i tak osadza się wszędzie. Jeśli w dodatku dywany są jasne, to systematyczne odkurzanie ich jest jeszcze ważniejsze, bo z czasem mogą poszarzeć od kurzu wnikającego we włókna.
Druga istotna sprawa to ta, by szczególną uwagę przywiązać do dywanów z delikatnym włosiem. Okruszki z jedzenia, piasek z butów, ubrań czy psiej sierści i łapek nie tylko brudzą włókna, ale również mogą je mechanicznie uszkodzić.
Regularne odkurzanie dywanu przynosi więc dwie korzyści. Pomaga przedłużyć jego żywotność i estetykę, a także sprzyja zachowaniu dobrego samopoczucia, szczególnie alergikom.
Odkurzanie dywanu: wybierz odpowiedni odkurzacz i szczotkę
Druga istotna kwestia związana z odkurzaniem dywanów to ta dotycząca odkurzacza i samych szczotek. Dla satysfakcjonujących efektów sprzątania ważna jest przede wszystkim moc odkurzacza, a także rodzaj szczotki. Jeżeli dywan jest duży, a także ma dłuższe włosie, to mały odkurzacz o niewielkiej mocy może sobie nie poradzić z dokładnym oczyszczeniem go. Może np. zbierać zabrudzenia tylko z powierzchni włókien, a więc tylko pozornie zapewni czystość. Na dole, tuż przy podłodze, nadal może być brudno.
Jeżeli zaś dywan jest wykonany z delikatnych materiałów (np. subtelny dywanik ozdobny), to używanie odkurzacza o dużej mocy może uszkodzić włókna. Najważniejszą kwestią jest więc przede wszystkim wybór mocy ssania adekwatnej do rodzaju włosia dywanu.
Kolejna sprawa to szczotka. Z reguły każdy odkurzacz jest wyposażony w kilka wymiennych końcówek, przeznaczonych do odkurzania różnych powierzchni. Jeśli masz w domu dywany, to podstawą utrzymania ich w czystości jest ssawka ze szczoteczką, a także turboszczotka wyposażona w obrotową część, która jeszcze lepiej zbiera wszelkie zanieczyszczenia z dywanu. Obydwa rodzaje szczotek sprawdzą się do odświeżania większości dywanów: tych z włosiem krótkim, o średniej długości, a także długim
Przygotowanie dywanu do odkurzania
Zdarza się, że dywan ulegnie mocnemu zabrudzeniu, np. poprzez zalanie sokiem, kawą czy winem, bądź upuszczenie na niego mokrego czy tłustego jedzenia. W takiej sytuacji rozsądne może wydawać się użycie odkurzacza, by zebrać nadmiar zabrudzeń. Ma to uzasadnienie w przypadku odkurzacza przeznaczonego do zbierania cieczy, jednak używając zwykłego odkurzacza i szczotki, prędzej wgnieciesz zabrudzenia głębiej i rozetrzesz je na większej powierzchni dywanu, niż się ich w ten sposób pozbędziesz.
W takim przypadku w pierwszej kolejności usuń plamy z dywanu i do odkurzania przystąp dopiero wtedy, gdy będzie już suchy.
Czasem dywan z długim włosiem trudno wyczyścić dogłębnie samym odkurzaniem, zwłaszcza jeśli dawno nie był sprzątany i w jego włóknach znajduje się sporo różnych cząsteczek brudu. Jak odkurzać dywan z długim włosiem, który jest mocno zabrudzony? Przyda się duża moc ssania odkurzacza oraz turboszczotka. Dywan dodatkowo warto wytrzepać przed odkurzaniem i po nim. Jeżeli to niewielki, miękki dywanik ozdobny, to po odkurzeniu możesz wyprać go w pralce na programie do delikatnych tkanin.
Aby dywan był piękny, dbaj o czystość odkurzacza!
To, jakiego odkurzacza i jakiej ssawki używasz do odświeżania dywanu, ma duże znaczenie dla efektów sprzątania. Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Chodzi o zadbanie o czystość samego odkurzacza i ssawek. Często po odkurzeniu mieszkania po prostu odkładamy odkurzacz i szczotki na miejsce, by użyć ich ponownie przy następnym sprzątaniu. Jednak po kilku razach zarówno odkurzacz, jak i ssawki także będą po prostu brudne. Dalsze używanie ich bez wyczyszczenia sprawi, że efekt odkurzania będzie tylko połowiczny: bo część zanieczyszczeń zebraną z dywanu zastąpisz tą, która zgromadziła się na częściach odkurzacza.
Obudowę i kółka odkurzacza wystarczy regularnie przecierać miękką, lekko zwilżoną ściereczką, by pozbyć się kurzu i innych drobinek. Ze szczotek regularnie usuwaj włosy i kurz. Od czasu do czasu warto zrobić im „pranie.” Szczotki wystarczy zamoczyć na kilka minut w misce z ciepłą wodą i detergentem, a następnie dobrze wypłukać.