Darmowy zwrot w ciągu 100 dni
Wysyłka w 24h
Bezpłatna przesyłka od 299 zł
25-07-2024 (aktualizacja: 02-09-2024)
3 min

Jak odpowiednio pielęgnować dywan na tarasie?

Wiele osób nie wyobraża sobie aranżacji pomieszczeń bez dywanów. Ten element jest więc często obecny dosłownie wszędzie tam, gdzie tylko się da: w salonie, sypialni, biurze, przedpokoju, a nawet w łazience. Często spotykany jest również dywan na balkonie lub tarasie – szczególnie tam, gdzie zaaranżowane są kąciki wypoczynkowe. Dywan w tych miejscach to ciekawe rozwiązanie, które uprzyjemnia relaks. Jednak zewnętrzny dywan jest narażony na zabrudzenie, zamoknięcie i zniszczenie o wiele bardziej niż ten w pomieszczeniu. Brudny, przemoczony i zadeptany jest nie tylko wątpliwą ozdobą, bo stąpanie po nim, a nawet patrzenie na niego nie jest przecież żadną przyjemnością. Aby zewnętrzny dywan jak najdłużej cieszył estetyką, trzeba o niego dbać. Najważniejsze jest jednak to, by wybrać dywan przeznaczony do użytku zewnętrznego. Jest on wykonany z materiałów o wiele bardziej odpornych na wilgoć i zabrudzenia niż dywany przeznaczone do pomieszczeń. Podpowiadamy, jak dbać o dywan na tarasie.

Spis treści

Aby dywan na tarasie był ozdobą – wybierz odpowiedni model

Dywan na tarasie lub balkonie może pełnić dwie podstawowe funkcje. Pierwsza to oczywiście dekoracja tego miejsca, która podnosi jego estetykę i uprzyjemnia czas spędzany na świeżym powietrzu. Druga to funkcja maskująca nieestetyczną podłogę. Betonowa, pokruszona posadzka, poodbijane płytki czy nierówna kostka to częste mankamenty tarasowych podłóg, szczególnie w domach z drugiej ręki lub tych, które mają już swoje lata i wymagają remontu. Nie zawsze jednak jest na to akurat czas i fundusze, a widok drażni. Dywan przykrywający całą podłogę lub przynajmniej jej większą część jest więc świetnym (bo budżetowym i eleganckim) tymczasowym rozwiązaniem problemu.

Aby dywany na taras prezentowały się estetycznie dłużej niż przez kilka dni (przeważnie do pierwszych opadów deszczu), trzeba wybrać modele przeznaczone do użytku zewnętrznego. Wybór jest dziś tak duży, a staranność i estetyka wykonania na tyle doskonałe, że takie dywany właściwie nie odstają wizualnie od tych pokojowych. Do wyboru jest wiele rozmiarów, kształtów, wzorów i kolorów, dlatego ten dekoracyjny i jednocześnie funkcjonalny element z łatwością dobierzesz do swojego gustu i potrzeb. Dywany zewnętrzne są wykonane z innych materiałów niż te przeznaczone do użytku wewnętrznego, dlatego są o wiele bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu na długo zachowują estetyczny wygląd, ponieważ są odporne na promieniowanie UV, zabrudzenia i ścieranie. Łatwo więc je wyczyścić, a kolory zachowują swoją intensywność przez wiele lat.

Czyszczenie dywanu na tarasie – jak robić to prawidłowo?

Pomimo tego dywany na taras nie są niezniszczalne. Liczenie na to, że wyczyszczenie zewnętrznego dywanu raz na kilka miesięcy (przeważnie wiosną, gdy przygotowujesz taras do użytku) wystarczy, jest więc dość ryzykowne. Regularne czyszczenie dywanu na tarasie to podstawa do tego, by zachował estetyczny wygląd, a przy tym był bezpieczny w użytkowaniu przede wszystkim dla małych dzieci i zwierząt domowych. Nagromadzony brud w połączeniu z wilgocią to bowiem świetne środowisko do rozwoju bakterii i wirusów, a także siedlisko alergenów.

Podstawą utrzymania tarasowego dywanu w czystości jest regularne odkurzanie go, najlepiej nawet kilka razy w tygodniu. Choć dywany zewnętrzne są wykonane w technologiach, które zapewniają im większą odporność na ścieranie, to jednak jeśli regularnie będziesz wdeptywać błoto, piasek, kamyki i inne ostre drobiazgi, to dywan siłą rzeczy zniszczy się szybciej, niż powinien.

Istotne jest również to, by taki zewnętrzny dywan czyścić od czasu do czasu na mokro. W ten sposób nie tylko odświeżysz jego wygląd, ale również usuniesz wiele patogenów, jakie się na nim gromadzą. Wystarczy regularna przepierka przy użyciu specjalnego płynu do czyszczenia dywanów (takie produkty doskonale niwelują również nieprzyjemne zapachy) lub opcjonalnie wykorzystując detergent do prania tkanin. Dywan najlepiej czyścić miękką szczoteczką lub gąbką (chyba że producent danego modelu dywanu rekomenduje inaczej). Alternatywą są specjalne proszki do posypywania dywanu, które po upływie określonego czasu należy dokładnie zebrać odkurzaczem.

O czym jeszcze warto pamiętać, mając dywan na tarasie?

Sposoby czyszczenia dywanów tarasowych mogą różnić się od siebie w zależności od tego, jaki konkretnie masz dywan. Jeśli jest to niewielki, miękki dywanik ozdobny nadający się do prania, to raz na jakiś czas śmiało możesz wrzucić go do pralki. To chyba najskuteczniejszy sposób na wyczyszczenie i dezynfekcję tkanin.

Jeśli jednak dywan jest za duży i za ciężki na to, by wyprać go w domowej pralce, warto przynajmniej raz w sezonie oddać go do profesjonalnego czyszczenia, lub przynajmniej wypożyczyć odkurzacz piorący i porządnie go wyprać.

Absolutne minimum (obok odkurzania), które pomoże Ci utrzymać zewnętrzny dywan w dobrym stanie i należytej higienie, to wietrzenie go od czasu do czasu. Wilgoć w połączeniu z brakiem przepływu powietrza tworzy środowisko idealne do rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Zapewnij więc dywanowi przewiew co najmniej raz na kilka dni. Wystarczy przewieszenie go przez barierki i wietrzenie przez kilka godzin. Jeśli nie masz możliwości zawieszenia dywanu na barierkach, to w kilku miejscach podłóż pod niego jakieś przedmioty, które miejscowo go uniosą. Lepszy mniejszy przepływ powietrza niż żaden!

O autorze

Kinga Grabowska

Urządzanie wnętrz to dla mnie nie tylko hobby, ale także sposób na relaks. Śledzę najnowsze trendy, jednak podchodzę do nich z dystansem – weryfikuję, czy proponowane produkty są naprawdę dobrej jakości. Wierzę, że piękne wnętrza to te, które łączą w sobie estetykę, komfort i funkcjonalność. Dzielę się inspiracjami, które pomagają tworzyć ciepłe, przyjazne domowe zakątki.

Zobacz wszystkie posty
[cookies_footer]