Podpowiadamy, jaki dywan wybrać, gdy w domu jest pies czy też inny futerkowy czworonóg?
Zasada pierwsza – wybierajmy dywany z krótkim włosem, najlepiej tkane na płasko. Unikniemy w ten sposób wnikania zabrudzeń i sierści w głąb runa, a nasz odkurzacz z łatwością poradzi sobie z ich usunięciem. Taki typ dywanu z powodzeniem wytrzepiemy także na trzepaku. Unikajmy dywanów typu shaggi. Pięknie wyglądają, są mięciutkie i atrakcyjne dla nas i pupila. Tylko usuniecie z pomiędzy ich długiego włosa zabrudzeń i sierści nie jest proste. Musimy liczyć się też z tym, że pazurki zwierząt będą zaczepiać się o włókna, co grozi zniszczeniem dywanu i kłopotami z uwolnieniem zwierzęcych pazurków z nitek. Bardzo prawdopodobne jest to, że dywan z długim runem kot potraktuje jak drapak, a pies jak zabawkę do podgryzania i żucia. Podobnie potraktuje frędzle, jeśli dywan posiada takowe wykończenie
Najlepszy dywan przy zwierzętach
Zasada druga – dywan przy zwierzętach najlepiej wybierać w kolorze sierści pupila. Jasna sierść – jasny dywan, ciemna – ciemny. To trochę takie optyczne oszustwo. Sierść w kolorze dywanu nie będzie na nim aż tak bardzo widoczna, co absolutnie nie zwalnia nas z regularnego odkurzania dywanu. Nagromadzone większe ilości zwierzęcego włosia trudniej się pozbyć. Do kamuflażu sierści idealnie sprawdzają się dywany we wzory, najlepiej drobne.
Zasada trzecia – materiał. Dywany syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i posiadają właściwości antystatyczne, ale bywa, że wywołują podrażnienia skóry u zwierzaka. Wełniane dywany są lepsze pod tym względem, a dzięki naturalnej lanolinie, nie wchłaniają brudu i wilgoci. Tu jednak należy się liczyć z wyższymi kosztami zakupu takowych.
Musimy pamiętać, że ze zwierzętami jest tak jak z dziećmi. Środki chemiczne używane do utrzymania czystości i pielęgnacji dywanów mogą być dla nich szkodliwe. Dobrze jest także zabezpieczyć, szczególnie mniejsze dywany przed przesuwaniem się ich pod wpływem zwierzęcych harców. Sprawdzi się mata antypoślizgowa. Uczmy również psa od pierwszego wyjścia na spacer, że po powrocie, w pierwszej kolejności wycieramy mu łapki.
Zwierzęta w domu to radość, ale i dodatkowe obowiązki. Bałaganu i sierści w dywanie także nie unikniemy. Dlatego nim zdecydujemy się na posiadanie czworonoga, rozważmy wszystkie „za” i „przeciw” i dobrze się przygotujmy, chociażby wymieniając bądź kupując dywany łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji przy zwierzętach w mieszkaniu.