Dlaczego dywan się ślizga?
Ten problem zna wielu – jeśli nie większość – z nas. Stawiasz pewny krok i… odjeżdżasz razem z dywanem, który przesunął się po podłodze. Druga, równie często występująca sytuacja, to podwijanie się dywanu, w szczególności na rogach, a także w przejściu: tam, gdzie często jest kopany i zahaczany stopą.
Przyczyn ślizgania się dywanu może być kilka. Najczęściej wynika to z tego, że jest położony na śliskiej powierzchni. Płytki ceramiczne, parkiet czy winylowe płyty są śliskie, więc niezależnie od tego, jak ciężki czy sztywny jest dywan, po prostu będzie się przesuwał po powierzchni o słabej przyczepności.
Druga, równie istotna przyczyna ślizgania się dywanu, to jego wykonanie – a konkretnie brak właściwej podkładki antypoślizgowej od spodu. Jeszcze jedna kwestia, która może być dość istotna dla zmniejszenia poślizgu dywanu, to utrzymywanie porządku. Jeśli pod dywanem zbiera się kurz, resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, to przez taką dodatkową warstwę traci on przyczepność i może się ślizgać.
Wybór odpowiedniej podkładki to dobry sposób na ślizgający się dywan!
Jaki sposób na ślizgający się dywan warto przetestować w pierwszej kolejności? Skutecznym rozwiązaniem jest wybór specjalnej podkładki antypoślizgowej, którą kładzie się pod dywan. Ta prosta, ale skuteczna metoda może diametralnie poprawić komfort codziennego użytkowania dywanu.
Podkładki pod dywany są dostępne w różnych rozmiarach i grubościach. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie przyczepności dywanu do podłogi. „Łapią” go i zapobiegają przesuwaniu się go, nawet przy intensywnym chodzeniu. Bardzo ważne jest, aby wybrać podkładkę dobrze dopasowaną do dywanu. Jeśli będzie zbyt mała, może nie spełniać do końca swojej funkcji, bo będzie stabilizować tylko niewielką powierzchnię. Zbyt duża podkładka będzie zaś wystawała poza dywan, co naturalnie będzie po prostu nieestetyczne. Jeśli jednak do wyboru masz podkładkę albo za dużą, albo za małą, to wybierz jednak tę mniejszą. W takim przypadku rogi lub brzegi dywanu możesz przymocować dodatkowo do podłogi za pomocą specjalnych taśm.
Warto zwrócić również uwagę na materiał, z którego wykonana jest podkładka. Niektóre są lepiej dostosowane do twardych powierzchni, jak parkiet czy płytki, inne zaś świetnie sprawdzą się na tych dość miękkich, jak linoleum czy panele.
Dobór odpowiedniej podkładki pod dywan jest jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na zapobieganie ślizganiu się go.
Zastosowanie specjalistycznych produktów antypoślizgowych
Kolejnym, równie skutecznym rozwiązaniem, są różnego rodzaju taśmy antypoślizgowe, a także płyny i spraye o takich właściwościach. Są to produkty, które dosłownie „przyklejają” dywan do podłogi. Ich aplikacja jest prosta i szybka, więc możesz z łatwością samodzielnie zastosować je w swoim domu.
Taśmy antypoślizgowe są jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Mocuje się je na spód dywanu, przeważnie w strategicznych miejscach, takich jak rogi czy brzegi. Takie rozwiązanie to również świetny sposób na zapobieganie podwijania się dywanu. Wybierz taśmy dobrej jakości, które będą długotrwałe i mogą wystarczyć nawet na kilka lat użytkowania dywanu.
Kolejna opcja to spraye i płyny antypoślizgowe. Tworzą one na spodzie dywanu warstwę, która zwiększa jego przyczepność do podłogi. W przypadku tych produktów warto jednak pamiętać o regularnej aplikacji. W miarę użytkowania dywanu tracą one swoje właściwości, więc co jakiś czas trzeba powtarzać procedurę uzupełniania warstwy antypoślizgowej.
Bardzo ważne jest, aby wybrać produkt, który będzie bezpieczny dla podłogi. Niektóre będą bardziej odpowiednie dla drewnianych podłóg, a inne dla płytek ceramicznych. Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta, aby zapewnić sobie najwyższą skuteczność i bezpieczeństwo.
Za pomocą tych specjalistycznych produktów antypoślizgowych, dywany przestaną się ślizgać, a Ty zyskasz spokój i komfort.
Przemyślana aranżacja – jak mogą pomóc meble?
Podwijaniu i ślizganiu się dywanu może zapobiec również odpowiednie ustawienie mebli. Duże, ciężkie meble, takie jak kanapa, szafa czy łóżko, mogą skutecznie „przytrzymać” dywan na swoim miejscu. Jeżeli odpowiednio je rozmieścisz, dywan będzie stabilny nawet mimo codziennej aktywności. Warto zadbać o to, by był on dociążony równomiernie, na dwóch przeciwległych końcach.
Rozważ też zastosowanie mniejszych elementów, takich jak pufy, stoliki pomocnicze czy stojaki na kwiaty – lepiej sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu i przy mniejszym dywanie. Mogą one dodać nie tylko dodatkowej stabilności, ale również ciekawego charakteru wnętrzu!
Pamiętaj, że istotne jest, aby nie blokować ruchu w pomieszczeniu. Zadbaj więc o to, by meble tworzyły przestrzeń estetyczną, przestronną i funkcjonalną.
Jak drobne zmiany w pielęgnacji mogą zapobiec ślizganiu się dywanu?
Co ma czystość dywanu do jego tendencji do ślizgania się? Całkiem sporo – bo kurz, piasek i okruchy mogą zmniejszać jego przyczepność. Wystarczy, że przedostaną się przez jego włókna i utworzą warstwę pomiędzy dywanem a podłogą. Regularnie więc odkurzaj dywan, a jeśli masz taką możliwość – zaglądaj pod niego i na bieżąco usuwaj wszelkie zanieczyszczenia.
Jeśli zauważysz, że krawędzie dywanu zaczynają się podwijać, wyprostuj je za pomocą ciężarów. Wykorzystaj grubą książkę, pufę, a nawet woreczek z piaskiem – to proste rozwiązania, które zapobiegną dalszemu zawijaniu się rogów czy brzegów dywanu, a tym samym przedłużą jego żywotność. Newralgiczne miejsca najlepiej również podkleić od spodu mocną, dwustronną taśmą.
Jeżeli dywan jest już zużyty, rozważ jego wymianę. Nowe dywany często mają lepszą konstrukcję i są mniej podatne na ślizganie się. Wymiana to więc podwójna korzyść!